تبلیغات
پایگاه نور نماز
 
منوی موضوعات

 
دسته بندی: مقالات ، | امتیاز:
 


1-چرا قبولی دیگر اعمال ما مشروط به قبولی نماز است؟
همانطور كه می دانید و در احادیث اهل بیت(ع)آمده است، نماز كلید بهشت است. ستون خیمه دین شمرده شده و از همین رو نماز ما نماد دینداری و میزان عبودیت و بندگی ماست. فرض كنید افسر راهنمایی و رانندگی جلوی ماشین ما را بگیرد و از ما گواهینامه بخواهد، ما اگر دهها مدرك علمی و تخصصی مانند گذرنامه و كارت پایان خدمت و كارت استاد دانشگاهی و اجازه اجتهاد و... را نشان بدهیم، آن افسر قبول نمی كند. او گواهینامه می خواهد، این قانون رانندگی است. قانون زندگی بر مدار دین، بر اساس و ملاك نماز است. اگر نماز ما خوب بود و مورد قبول واقع شد، دیگر اعمال ما هم پذیرفته است، اگر نه، اعمال دیگر فایده چندانی برایمان ندارد. ارزش كارهای ما به نماز است.نماز میزان اعمال است.
2-از كجا بفهمیم نمازهای ما مهر قبولی خورده یا مردود شده است؟
هر اندازه از نمازهایی كه می خوانیم، اگر مانند پلیسی، ما را از ارتكاب به تخلفات (گناه و معصیت)باز داشت، و اراده ما را در مواجهه با گناه تقویت نمود، مورد قبول خداوند واقع شده است. چرا كه قرآن فرموده است:«همانا نماز انسان را از فحشاء و منكر باز می دارد».
3-اگر طبق فرموده قرآن نماز باید انسان را از فحشاء و منكر باز دارد. پس چرا بعضی نمازگزاران مرتكب گناه و معصیت می شوند؟
باید توجه نمود:نمازی انسان را از گناه فحشاء و منكر باز می دارد كه كامل و با شرایط خود باشد. مثلاً نماز بدون حضور قلب، مانند تخمه پوكی است كه هیچگاه سبز نمی شود و یا با لباس ناپاك خوانده شود و... انسان را از گناه باز نمی دارد. البته نباید فراموش كرد كه آن نمازگزاری كه دست به خلاف می زند، اگر همین نمازش نبود، چه بسا دچار اشتباهات و گناهان بزرگتر هم می شد كه او را از هستی ساقط می نمود. نماز مانند پوشیدن لباس سفید است كه انسان را از نشستن بر زمین آلوده باز می دارد. مراعات بخشی از شرایط نماز مانند استفاده از مال حلال در لباس و مكان نماز، خود موجب جلوگیری از گناه حق الناس است. در خود نمازعوامل بازدارندگی فراوانی وجود دارد كه با مراجعه به رساله های علمیه می توان به خوبی آن دریافت.


4-چرا بعضی از ما انگیزه ای برای نماز خواندن نداریم و نسبت به نماز احساس بی رغبتی می كنیم؟
بی رغبتی نسبت به نماز علل مختلفی دارد؛ از جمله: عدم آشنایی با فلسفه نماز، احساس عقب ماندگی، تنبلی و تن پروری، سهل انگاری، احساس خودنمایی و ریا كاری، احساس بی فایده بودن نماز به خاطر گناهكار بودن، تربیت نادرست خانواده، محیط و اجتماع فاسد، دوست بد، برخورد نامناسب اطرافیان با نماز و... اما علت اصلی اینكه نماز برای ما دلپذیر نیست و گران می آید، آن است كه تواضع و خشوع لازم را نداریم. قرآن در آیه ای می فرماید:«نماز برای كسانی كه خاشع نباشند، سنگینی می كند».به عبارت دیگر اهل كبر و غرور اگر باشیم، نماز ما، نماز نیست.
5-نماز خوب و كامل چه شرایطی دارد؟
نماز خوب دارای دو مرحله قبل و بعد نماز است
الف:مراحل قبل از نماز:
-توجه به شرایط مانند لباس و مكان پاك.
-وقت شناسی و دقت در وقت.
-انتظار برای نماز.
-تفكر و اندیشه.
-دقت و توجه كافی در هنگام وضو.
-گفتن اذان و اقامه.
-گفتن شش تكبیر پیش از تكبیر اصلی.
ب:در حال نماز؛ كه همان خشوع است و بیان می گردد.
منبع:نشریه روشنان، شماره12


 
 

 
احکام و استفتائات


 
آمار
   خوش آمدید
 
  آمار بازدید
  • بازدید امروز :

  وضعیت وبلاگ :
  • آی پی شما :

 

Theme Edited By: AMIR NOURI