تبلیغات
پایگاه نور نماز
 
منوی موضوعات

 
دسته بندی: مقالات ، | امتیاز:
 2. بسته شدن درهای زندگی :« و من أعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا و نحشره یوم القیامه أعمی » ؛ (1)

هر کس از یاد من روی گردان شود زندگی تنگ ( و سختی ) خواهد داشت و روز قیامت او را نابینا محشور می کنیم . گاه می شود درهای زندگی به روی انسان به کلی بسته می شود ، و دست به هر کاری می زند ، با درهای بسته رو به رو می گردد ، و گاهی به عکس به هر جا روی می آورد خود را در برابر درهای گشوده می بیند ، مقدمات هر کار فراهم است و بن بست و گرهی در برابر او نیست ، از این حال تعبیر به وسعت زندگی و از اولی به ضیق یا تنگی معیشت تعبیر می شود ، منظور از « معشیت ضنک » که در آیات بالا آمده نیز همین است .(2)
گاهی تنگی معیشت به خاطر این نیست که درآمد کمی دارد ، ای بسا پول و درآمدش هنگفت است ، ولی بخل و حرص و آز ، زندگی را بر او تنگ می کند نه تنها میل ندارد در خانه اش باز باشد و دیگران از زندگی او استفاده کنند ، بلکه گویی نمی خواهد آن را به روی خویش بگشاید ، به فرموده علی علیه السلام : « همچون فقیران زندگی می کند و همانند اغنیا و ثروتمندان حساب پس می دهد ».

راستی چرا انسان گرفتار این تنگناها می شود ، قرآن می گوید: عامل اصلی اش اعراض از یاد حق است .
یاد خدا مایه ی آرامش جان ، و تقوا و شهامت است و فراموش کردن او سبب اضطراب و ترس و نگرانی است .
هنگامی که انسان مسئولیت هایش را به دنبال فراموش کردن یاد خدا به فراموشی بسپارد ، غرق در شهوات و حرص و طمع می گردد ، پیدا است ، که نصیب او معیشت ضنک خواهد بود ، نه قناعتی که جان او را پر کند ، نه توجه به معنویت که به او غنای روحی دهد ، و نه اخلاقی که او را در برابر طغیان شهوات باز دارد .
اصولا تنگی زندگی بیشتر به خاطر کمبودهای معنوی و نبودن غنای روحی است ، به خاطر عدم اطمینان به آینده و ترس از نابود شدن امکانات موجود ، و وابستگی بیش از حد به جهان ماده است ، و آن کس که ایمان به خدا دارد و دل به ذات پاک او بسته ، از همه ی این نگرانی ها در امان است .
البته تا این جا سخن از فرد بود ، هنگامی که به جامعه هایی که از یاد خدا روی گردانده اند وارد شویم ، مسئله از این وحشتناک تر خواهد بود ، جوامعی که علی رغم پیشرفت شگفت انگیز صنعت و فراهم بودن همه ی وسایل زندگی در اضطراب و نگرانی شدید به سر می برند ، در تنگنای عجیبی گرفتارند و خود را محبوس و زندانی می بینند .
همه از هم می ترسند ، هیچ کس به دیگری اعتماد نمی کند، رابطه ها و پیوندها همه بر محور منافع شخصی است ، بار تسلیحات سنگین به خاطر ترس از جنگ بیشترین امکانات اقتصادی آنها را در کام خود فرو برده ، و پشت هایشان زیر این بار سنگین خم شده است .
زندان ها مملو از جنایت کاران است و در هر ساعت و دقیقه طبق آمارهای رسمی ، قتل ها و جنایت های هولناکی رخ می دهد ، آلودگی به مواد مخدر و فحشا آنها را برده و اسیر ساخته است ، در محیط خانواده هاشان نه نور محبتی است ، و نه پیوند عاطفی نشاط بخشی ، آری این است زندگی سخت و معیشت ضنک آنها !
رئیس جمهور اسبق آمریکا ( کشور شیطان بزرگ ) « نیکسون » در نخستین نطق ریاست جمهوریش به این واقعیت اعتراف کرد و گفت : ما گرداگرد خویش زندگانی های تو خالی می بینیم ، در آرزوی ارضا شدن هستیم ، ولی هرگز ارضا نمی شویم .
یکی دیگر از مردان معروف آنها که نقش او در جامعه به اصطلاح شادی آفریدن برای همه بود ، می گوید: من می بینم انسانیت در کوچه ی تاریکی می دود که در انتهای آن جز نگرانی مطلق نیست ! (3)
جالب این که در روایات اسلامی می خوانیم که از امام صادق علیه السلام پرسیدند منظور از آیه ی « و من أعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا » چیست ؟ فرمود: اعراض ا زولایت امیرمؤمنان علیه السلام است . (4) آری آن کس که الگوی خود را از زندگی علی علیه السلام بگیرد همان ابر مردی که تمام دنیا در نظرش از یک برگ درخت ، کم ارزش تر بود آن چنان به خدا دل ببندد که جهان در نظرش کوچک گردد ، او هر کس باشد ، زندگی گشاده و وسیعی خواهد داشت ، اما آنها که این الگوها را فراموش کنند در هر شرایط گرفتار معیشت ضنک هستند . (5)
جناب حجه الاسلام و المسلمین قرائتی در سمینار نماز در مشهد مقدس در ضمن سخنرانی شان فرمودند : خدمت مقام محترم ریاست جمهوری عرض کردم که البته تحلیل های اقتصادی ، نفت ، جنگ و دلار همه ی اینها کانال یک می باشد اما شما احتمال نمی دهید که علت این که شما نرخ پروفیل آهن را پایین آوردید نرخ دیگر بالارفت ، دلار نفت زیاد شد و زلزله شد ، تا یک مشکل حل می شود یک مشکل دیگر اضافه می شود احتمال نمی دهیم « أقم الصلوه لذکری » نماز ذکر خداست « و من أعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا » احتمال نمی دهید که کارهایمان تاب بر می دارد به خاطر این است که مساجد خلوت است ، همه اش می گوییم محاسبات اقتصادی و کامپیوتر ، یک طرف این قضیه هم آن است . احتکارها به خاطر ترک نماز است . تمام جیغمردم به خاطر ترک نماز است قرآن می فرماید: « اذا مسه الشر جزوعا » ؛ مردم در هنگام برخورد با مشکلات جیغ می زنند . [ سپس می فرماید :] « و اذا مسه الخیر منوعا - الا المصلین - الذین هم علی صلاتهم دائمون » ؛ (6) و چون مال و دولتی به او رو کند بخل می ورزد و منع احسان می کند مگر نمازگزاران حقیقی آنان که دائم در راه اقامه ی نماز تلاش می کنند . (7)

پی نوشت ها:

1. طه (20) آیه 124.
2. « ضنک » به معنای سختی و تنگی است ، این کلمه همیشه به صورت مفرد به کار می رود و تثنیه و جمع مؤنث ندارد .
3. معمای هستی ، ص 50 - 51 .
4. همان .
5.تفسیر نمونه ، ج 13 ، ص 327 - 329 .
6. معار ج (70) آیه 20 - 23 .
7. ر. ک: نماز نشانه حکومت صالحان ، ص 51 ، سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین قرائتی در سمینار نماز در مشهد مقدس .

منبع: کتاب دانستنی های لازم از نماز

 
 

 
احکام و استفتائات


 
آمار
   خوش آمدید
 
  آمار بازدید
  • بازدید امروز :

  وضعیت وبلاگ :
  • آی پی شما :

 

Theme Edited By: AMIR NOURI