تبلیغات
پایگاه نور نماز
 
منوی موضوعات

 
دسته بندی: نوافل و تعقیبات ، | امتیاز:
 


از جمله ی تعقیبات شریفه، تسبیحات صدیقه ی طاهره علیها السلام است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به آن معظمه تعلیم فرمود. و آن افضل تعقیبات است. در حدیث است که اگر چیزی افضل از آن بود، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آن را به فاطمه علیها السلام عطا می فرمود.(1) و از حضرت صادق علیه السلام مروری است که این تسبیحات در هر روز در تعقیب هر نمازی پیش من محبوبتر است از هزار رکعت نماز در هر روز.(2)
عبد سالک باید در تعقیب نماز قدری تفکر کند در نقص خود و عبادت خویش و غفلت های در حال حضور، که خود گناهی است در مذهب عشق و محبت؛ و حرمان خود را از حظوظ حضور و محضر مقدس حق- جل جلاله- به نظر آورد؛ و در تعقیبات، که خود فتح باب دیگری است از رحمت حق- تبارک و تعالی- به اندازه ی میسور جبران کند، و این اذکار شریفه را به قلب برساند و دل را به آنها زنده کند؛ شاید خاتمه اش به حسن و سعادت مختوم شود.

و چون صبح افتتاح اشتغال به کثرات و ورود به دنیا است و با مخاطره ی اشتغال به خلق و غفلت از حق انسان مواجه است، خوب است انسان سالک بیدار در این موقع باریک برای ورود در این ظلمتکده ی تاریک به حق تعالی متوسل شود و به حضرتش منقطع گردد.
و چون خود را در آن محضر شریف آبرومند نمی بیند، به اولیاء امر و خفرای زمان و شفعاء انس و جان، یعنی رسول ختمی صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه ی معصومین علیهم السلام، متوسل گردد و آن ذوات شریفه را شفیع و واسطه قرار دهد.
و چون برای هر روزی خفیر و مجیری است، پس روز شنبه به وجود مبارک رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم و روز یک شنبه به حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام، و روز دوشنبه به حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام، و روز دوشنبه به امامان همامان سبطان علیهما السلام، و روز سه شنبه به حضرات سجاد و باقر و صادق علیه السلام، و روز چهارشنبه به حضرات کاظم و رضا و تقی و نقی علیهم السلام، و روز پنجشنبه به حضرت عسکری علیه السلام، و روز جمعه به ولی امر عجل الله فرجه الشریف، متعلق است، (3) مناسب آن است که در تعقیب نماز صبح برای ورود در این بحر مهلک ظلمانی و دامگاه مهیب شیطانی، متوسل به خفرای آن روز شود؛ و با شفاعت آنها، که مقربان بارگاه قدس و محرمان سراپرده ی انسند، از حق تعالی رفع شرّ شیطان و نفس اماره ی بالسوء را طلب کند، و در اتمام و قبول عبادات ناقصه و مناسک غیر لایقه، آن بزرگواران را واسطه قرار دهد.
البته حق تعالی شانه ی چنانچه محمد صلی الله علیه و آله و سلم و دودمان او را وسایط هدایت و راه نماهای ما مقرر فرموده و به برکات آنها امت را از ضلالت و جهل نجات مرحمت فرموده، به وسیله و شفاعت آنها قصور ما را ترمیم و نقص ما را تتمیم فرماید و اطاعات و عبادات ناقابل ما را قبول می فرماید: انه ولی الفضل و الانعام. و تعقیبات مأثوره در کتب أدعیه مذکور و هر کس مناسب با حال خود انتخابی کند و این سفر شریف را به خیر و سعادت به اتمام رساند.

پی نوشت:

1- فروع کافی، ج3، ص343، کتاب الصلوة، باب التعقیب بعد الصلوة و الدعا، حدیث 14.
2- بحارالانوار، ج83، ص332. ثواب الاعمال، ص149. وسائل الشیعه، ج4، ص1024، کتاب الصلوة، ابواب التعقیب، باب 9، حدیث 2.
3- بحارالانوار، ج24، ص239؛ الخصال، ج2، ص394، باب7.

منبع:کتاب آداب باطنی و اسرار معنوی نماز

 
 

 
احکام و استفتائات


 
آمار
   خوش آمدید
 
  آمار بازدید
  • بازدید امروز :

  وضعیت وبلاگ :
  • آی پی شما :

 

Theme Edited By: AMIR NOURI