تبلیغات
پایگاه نور نماز
 
منوی موضوعات

 
دسته بندی: مقدمات نماز ، | امتیاز:
 مقدمات نماز

1- طهارت  
-  امام باقر علیه السلام فرموده است : نماز بدون وضو نماز نیست .
-  فیض كاشانى گفته است : یك مرتبه از مادّیت برخاستن و به معنویت سفر كردن دشوار است ، امّا وضو، انسان را كم كم آماده مى سازد.
-  وضو، كفاره گناهان كوچك است و خوب است انسان در همه حال با وضو باشد و حتّى هنگام خوابیدن هم وضو بگیرد.
- بى وضو دست زدن به خطّ قرآن و نام خدا و پیامبر و امامان حرام است . طهارت به منزله اجازه ورود به حضور خداست .                                                                                                                                                 طهارت ، مراتبى دارد:
1- طهارت ظاهر، از نجاسات و آلودگى ها.
2- طهارت اعضا، از گناهان و جرایم .
3- طهارت روح ، از مفاسد و رذایل اخلاقى
2- لباس و مكان نمازگزار 
لباس ، باید پاك و مباح باشد. در نماز، بهتر است جامه سفید پوشیده شود، انگشتر عقیق بدست باشد و از لباس هاى چرك و تنگ و سیاه و لباس افراد لاابالى كه از نجاسات پرهیز نمى كنند استفاده نشود.
مكان نیز باید مباح باشد. در جایى كه مال دیگران است ، بى اجازه و رضایت نمى توان نماز خواند و رعایت این شرطها در نماز، هم مراعات ادب است و هم رعایت حق دیگران ..


3-  شناخت قبله 
- نماز، باید به سوى قبله باشد، قبله ما كعبه مقدّس است . گرچه خدا در طرفِ خاصى نیست كه به او رو كنیم ، هر طرف رو كنیم ، خدا آنجاست ولى هم براى گرامیداشت خاطره ابراهیم ، بنیانگذار خانه توحید، هم براى متوجّه ساختن دل به نقطه اى مقدس ، هم براى هماهنگى و نظم عبادت كنندگان و نمازگزاران در جهت گیرى عبادى و هم براى اسرار دیگر، ماءموریم كه قبله نمازمان را كعبه قرار دهیم .
- امّت اسلام ، نماز و دعا و ذبح حیوان و حتّى خواب و خوراك را به سوى قبله انجام مى دهند، تا به موازات توجّه ظاهرى به كعبه ، دل و جان انسان نیز جهت گیرى خدایى داشته باشند و همه جا و در همه حال ، به یاد خدا و توحید باشند.
كعبه ، هم یادگار ابراهیم و اسماعیل و محمّد صلى الله علیه و آله است ، هم نقطه شروع حركت عاشورایى امام حسین علیه السلام و هم تكیه گاه امام زمان علیه السلام در قیام جهانى خویش خواهد بود.

4- اذان 
- اذان ، شعار توحیدى مسلمانان است .
- اذان ، اعلام یكتایى خدا، رسالت حضرت محمد صلى الله علیه و آله ولایت على علیه السلام ، رستگارى در سایه نماز، و تكبیر خداوند است . اذان ، فریاد بر ضدّ معبودهاى خیالى ، معرفى عقیده اسلامى ، و شعار اسلام است .
- نحستین مؤ ذّن اسلام ، بلال حبشى بود كه با اذان او، مردم به نماز حاضر مى شدند و مؤذن شدن او، دلیل اعتبار تقوا و ایمان در دیدگاه اسلام است ، نه رنگ و قیافه و نژاد و ثروت !
- اذان ، هم فراخواندن امّت اسلام به شركت در نماز جماعت است ، هم آماده سازى جان و دل براى ورود به نماز.
- وقتى طنین ملكوتى اذان در فضا مى پیچد، دل مؤ منان را به سوى خدا مى كشد و بر وحشت و خشم كافران مى افزاید.
- حدیثى است كه مى فرماید: با صداى بلندِ اذان ، شیطان عصبانى مى شود و فرار مى كند.

 

برگرفته از کتاب راز نماز - محسن قرائتى 
 

 
احکام و استفتائات


 
آمار
   خوش آمدید
 
  آمار بازدید
  • بازدید امروز :

  وضعیت وبلاگ :
  • آی پی شما :

 

Theme Edited By: AMIR NOURI